Projekt bez tytułu (3)

Kolagen

Biologicznie aktywne białko, nadające skórze jędrności i gładkości.

Spłyca zmarszczki, poprawia owal twarzy. Naturalna Terapia Kolagenowa WOMANATURE jest naturalnym, hydrolizowanym kolagenem otrzymanym ze skór rybich, w nieuszkodzonej postaci tzn. bez zmiany struktury potrójnej helisy, jaką ma kolagen, znajdujący się w skórze. Wysoka zawartość naturalnego kolagenu pozwala na tworzenie okluzyjnej powłoki ochronnej na skórze powodując, że skóra jest prawidłowo nawilżona i wygładzona, wygląda na świeżą i wypoczętą. Zdolność kolagenu do zatrzymywania wody w naskórku daje optyczny efekt wypełnienia zmarszczek. Kolagen jest szczególnie polecany do pielęgnacji suchej skóry, z uszkodzeniami po ekspozycji słonecznej, narażonej na czynniki stresu środowiskowego (słońce, wiatr, zimno, zmiany temperatury).

Kolagen występuje w wielu tkankach organizmu tylko u zwierząt, świat roślinny nie oferuje białek zawierających charakterystyczną strukturę potrójnej helisy.

W naturze występuje wiele rodzajów kolagenu – w skórze spotykamy typ I, typ III – występujący w tkance tworzącej się z fibroblastów w trakcie gojenia, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I oraz kolagen typu VII.

Kolagen ma bardzo nietypowy skład aminokwasów. Zawiera duże ilości glicyny i proliny oraz dwa inne aminokwasy hydroksyprolinę i hydroksylizynę, z czego tę pierwszą w dużych ilościach. Aminokwasy te powstają na drodze enzymatycznej z glicyny i lizyny w obecności katalizatora, jakim jest witamina C.

Drugą, charakterystyczną dla kolagenu cechą, jest struktura rozmieszczenia jego łańcuchów. Łańcuchy składają się z regularnych triad aminokwasów Glicyna-A–B, gdzie A to na ogół prolina, a B – hydroksyprolina, które to aminokwasy na skutek wzajemnych oddziaływań skręcają się spontanicznie w podjednostki zwane tropokolagenem.

Tropokolagen ma strukturę potrójnej helisy o bardzo małym skoku. Wiązania wodorowe, tworzone przez hydroksylizynę i hydroksyprolinę mają istotne znaczenie  w stabilizowaniu helisy kolagenu, wywierając także wpływ na ostateczny kształt włókien zbudowanych z kolagenu. Wraz z wiekiem, przy czym proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia, w organizmie spada poziom naturalnej produkcji kolagenu. Z czasem włókna elastyny i kolagenu ulegają osłabieniu, zanikają gruczoły

Mocznik

składnik NMF

Naturalnego czynnika nawilżającego ludzkiej skóry, dzięki czemu jest wyjątkowo efektywny w jej nawilżeniu. Ze względu na zdolność do zatrzymywania wody w naskórku jest niezastąpiony do pielęgnacji skóry suchej. Mocznik jest białą, krystaliczną substancją, występująca naturalnie w organizmie jako końcowy produkt rozpadu białek w tzw. cyklu mocznikowym. Surowiec stosowany w kosmetyce otrzymywany jest syntetycznie i nie jest pochodzenia zwierzęcego. Został odkryty w 1773 roku przez francuskiego badacza Hilaire Rouelle i zsyntetyzowany w roku 1828, jako pierwszy związek organiczny. Jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę NMF – Natural Moisturizing Factor, który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka

mocznik

Mocznik jest jednym z najbardziej skutecznych składników nawilżających i odbudowujących barierę skórną naskórka, mających potwierdzone działanie przeciwstarzeniowe i regeneracyjne w przypadku suchej skóry. Doskonałe właściwości nawilżające wynikają ze jego polarnej struktury, dzięki kórej łatwo przyciąga wodę i zatrzymuje ją w skórze, jednocześnie rozluźniając połączenia międzykomórkowe. W ten sposób naturalnie pobudza odnawianie się naskórka, przyspieszając usuwanie martwych komórek, w efekcie czego skóra staje się miękka i gładka. Młoda skóra zawiera naturalnie około 15% mocznika w komórkach i w przestrzeniach międzykomórkowych. Efektem spadku zawartości mocznika poniżej tego poziomu jest silne wysuszenie warstwy rogowej – skóra staje się szorstka i łuszczy się. Podobnie dzieje się przy egzemach atopowych, a także w przypadku łupieżu suchego. Także każde oczyszczanie skóry, szczególnie przy użyciu wysuszających i agresywnych środków, zawierających SLS i pochodne, powoduje uszczuplenie zasobów mocznika w skórze. Regularne stosowanie kosmetyków z mocznikiem powoduje, że odnawianie naskórka i jego nawilżenie jest na stałym, zrównoważonym poziomie. Mocznik usuwa przykre odczucia swędzenia skóry, wynikające z jej nadmiernego przesuszenia. Jest pomocny także w leczeniu łupieżu i zmniejszaniu widoczności rozstępów.  

Działanie mocznika jest uzależnione od jego stężenia w preparacie.

 • Mocznik w stężeniu około 2% ma działanie gojące i przyspiesza ziarninowanie rany.
 • W wyższych koncentracjach – 5-10% – ma działanie nawilżające. Absorbuje wodę i zatrzymuje ją w górnych warstwach skóry, stabilizując ich nawilżenie. Intensyfikację działania nawilżającego można uzyskać poprzez połączenie z kwasem hialuronowym, gliceryną czy niacynamidem.
 • 10% stężenie mocznika ma działanie bakteriobójcze, co wykorzystywane jest w terapii przeciwtrądzikowej.
 • Mocznik w stężeniach powyżej 10%, do max 50 % ma działanie keratolityczne – rozluźnia połączenie keratynowe w skórze na tyle mocno, że zaczyna się ona złuszczać. Łączony jest z kwasem salicylowym, glikolowym, mlekowym, ze względu na wzmocnienie działania keratolitycznego. 

 

Jak działa mocznik:

 • nawilża i zatrzymuje wodę w górnych warstwach naskórka
 • złuszczająco, odświeża i wygładza skórę
 • antybakteryjnie, wspomaga leczenie stanów trądzikowych
 • wspomagająco w leczeniu suchego łupieżu
 • wspomaga leczenie łuszczycy
 • zmniejsza świąd skóry wywołany jej nadmierną suchością


Zastosowanie:

 • preparaty nawilżające do twarzy – toniki, kremy czy sera 
 • kosmetyki przeciwstarzeniowe do suchej skóry
 • kremy do stóp i miejscowo w przypadku suchej czy zrogowaciałej skóry
 • dodatek do gotowych preparatów do oczyszczania skóry wspomagająco w przypadku atopowej czy łuszczycowej skóry

 Skład: Urea

kwas

Kwas hialuronowy

Get clear skin today.

Posiada właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę. Optymalnie nawilżona warstwa rogowa skóry jest bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych. Czysty Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze, odpowiadająca za właściwy poziom jej nawilżenia. Wraz z wiekiem ilość czystego kwasu hialuronowego spada, co prowadzi do wysuszenia skóry, która staje się mało elastyczna i pojawiają się zmarszczki. Proponujemy nową recepturę kwasu hialuronowego, opartą na podwójnym kwasie hialuronowym, działającym na przynajmniej dwie warstwy skóry. Poza tradycyjnym działaniem okluzyjnym i nawilżającym warstwę rogową, nowy kwas, dzięki dodatkowi niskocząsteczkowej frakcji kwasu hialuronowego, oferuje pielęgnację na poziomie naskórka. Ta frakcja kwasu, silnie pęczniejąc powoduje „wypychanie” zmarszczek i lepsze odżywienie żywych warstw naskórka.

Jest to produkt działający  bardziej wszechstronnie, formułę tego kwasu tworzą 2 rodzaje kwasu hialuronowego  o różnej masie cząsteczkowej:  

 • 0,5%   kwasu hialuronowego wielkocząsteczkowego HMW (High Molecular Weight) o ciężarze cząsteczki większej niż 1 000 000 Daltonów
 • 0,5%   kwasu  małocząsteczkowego LMW (LMW – Low Molecular Weight) o cząsteczkach mniejszych niz 100 000 Daltonów.

Mieszanka ta ma wyjątkowo korzystny wpływ na skórę ze względu na uzupełniające się działanie dwóch różnych rodzajów kwasów, co pozwala na zapewnienie właściwego poziomu wilgoci na  poziomie naskórka. Czysty kwas hialuronowy o wielkiej masie cząsteczkowej HMW, oscylującej w granicach 1 miliona Daltonów jest powszechnie stosowany ze względu na dostępność i niską cenę. Jest doskonałym składnikiem pielęgnacyjnym, zapobiegającym utracie wilgoci i utrzymującym wilgotność warstwy rogowej naskórka. Tworzy na powierzchni skóry ochronny film, który jest zmywany ze skóry, ponieważ nie penetruje w jej głąb i działa tylko wtedy, gdy jest nałożony.  

Wielkocząsteczkowy czysty kwas hialuronowy zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, w przypadku uszkodzenia izoluje naskórek przed wtórnym zakażeniem i wysuszeniem, przez co przyspiesza proces gojenia. Wzmacnia odporność skóry, wygładza, czyni ją miękką i delikatną w dotyku oraz spłyca powierzchowne zmarszczki.  

Kwas małocząsteczkowy LMW zwiększa stopień nawilżenia naskórka, nawilża go i powoduje pęcznienie skóry i wypełnienie zmarszczek od środka, co niweluje ich widoczność. Ta frakcja kwasu jest odpowiedzialna za zwiększenie przenikania substancji czynnych zawartych w kosmetykach.  Może być stosowany bez wzgledu na rodzaj cery, bez ograniczeń wiekowych – najlepiej dwa razy dziennie. 

 • utrzymuje stabilny poziom nawilżenia warstwy rogowej
 • zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL)
 • zapewnia skórze elastyczność i jędrność
 • tworzy film ochronny chroniący skórę przed wiatrem, słońcem, mrozem, suchym powietrzem
 • wygładzająco i zmiękczająco
 • przyspiesza gojenie uszkodzeń naskórka
 • nawilżająco i ochronnie po zabiegach kosmetycznych wysuszających naskórek jak derma roller, peelingi, laser, retinoidy
 • zwiększa nawilżenie włosa – frakcja małocząsteczkowa przenika do wnętrza włosa a wielkocząsteczkowa chroni włos od zewnątrz – pogrubia, nadaje połysk i gładkość
 • jako nośnik zwiększa przenikanie innych składników aktywnych

 Zastosowanie: 

 • nieodzowny składnik nawilżający do własnych kremów, żeli czy serum w celu poprawy nawilżenia
 • beztłuszczowy nawilżacz dla cer dojrzałych pod krem, także w okolice oczu
 • samodzielnie jako żel nawilżający do bardzo tłustej skóry, niekomedogenny
 • wzbogacenie gotowych kosmetyków –można zmieszać jednorazowe porcje na dłoni tuż przed użyciem lub wmieszać do większej porcji kremu czy żelu
 • składnik olejowego serum – w proporcjach zależnych od stopnia wysuszenia skóry zmieszać żel hialuronowy z dowolnie wybranym olejem/olejami
 • po ekspozycjach słonecznych, kąpieli, saunie
 • nawilżająco i ochronnie na przesuszone włosy jako mgiełka czy dodatek do szamponu, odżywki
 • pomocniczo na uszkodzenia naskórka
 • dodatek wzbogacający do balsamów do ciała, kremów do rąk

Skład: Aqua, Sodium Hyaluronate, Sodium Dehydroacetate

Działanie mocznika jest uzależnione od jego stężenia w preparacie.

 • Mocznik w stężeniu około 2% ma działanie gojące i przyspiesza ziarninowanie rany.
 • W wyższych koncentracjach – 5-10% – ma działanie nawilżające. Absorbuje wodę i zatrzymuje ją w górnych warstwach skóry, stabilizując ich nawilżenie. Intensyfikację działania nawilżającego można uzyskać poprzez połączenie z kwasem hialuronowym, gliceryną czy niacynamidem.
 • 10% stężenie mocznika ma działanie bakteriobójcze, co wykorzystywane jest w terapii przeciwtrądzikowej.
 • Mocznik w stężeniach powyżej 10%, do max 50 % ma działanie keratolityczne – rozluźnia połączenie keratynowe w skórze na tyle mocno, że zaczyna się ona złuszczać. Łączony jest z kwasem salicylowym, glikolowym, mlekowym, ze względu na wzmocnienie działania keratolitycznego. 

Peptydy

Innowacyjny peptyd o działaniu przeciwzmarszczkowym

Działa stymulująco na 6 najważniejszych elementów tworzących macierz skóry. Wzmacnia połączenie pomiędzy skórą właściwą, a naskórkiem. Peptyd rozluźnia mięśnie i likwiduje zmarszczki. Bardzo modne ostatnio, zresztą nie bez powodu, peptydy, są w kosmetykach bardzo przydatne. Pełnią rolę transmiterów informacji, a ich obecność w komórce zapoczątkowuje określone działanie. Wiedząc, jaka jest sekwencja aminokwasów, a to przy obecnym postępie genetyki nie jest problemem, można wyprodukować peptyd, który będzie stymulował dokładnie ten proces, na którego przeprowadzeniu nam zależy. Nasz peptyd jest neuropeptydem (neuropeptydy to białka odpowiedzialne za przenoszenie impulsów nerwowych z komórek nerwowych do mięśni) i należy jednocześnie do grupy peptydów rozkurczających. Jego działanie polega na rozkurczaniu mięśni, które w stanie napięcia tworzą zmarszczkę. Zastosowanie preparatu z powoduje ich wygładzenie. Peptyd działa podobnie jak zastrzyki z toksyn botulinowej, oczywiście nie tak silnie i raczej powierzchownie, ale regularne stosowanie peptydu przynosi bardzo dobre efekty.

peptydy

Linie i zmarszczki powstałe na skutek naturalnej mimiki twarzy są zawsze widoczne. Używamy około 60 mięśni twarzy do porozumiewania się, wykonując ruchy związane z mówieniem i wyrażaniem emocji. Po pewnych czasie, na skutek powtarzania tych samych ruchów, linie utrwalają się i zaczynają się tworzyć coraz głębsze zmarszczki. Peptyd rozwiązuje ten problem na drodze kosmetycznej, dla lekkiego efektu nie trzeba poddawać się zastrzykom. Badanie in vitro pokazało, że peptyd w koncentracji 0,5 mM zmniejszył napięcie mięśnia o 82% już w ciągu 2 godzin. Nasz peptyd jest składnikiem opartym na syntetycznym tripeptydzie, który naśladuje efekty, jakie wywołuje substancja o nazwie wagleryna1. Jest to sekwencja trzech spośród dwudziestu dwóch peptydów, znajdujących się w jadzie węża Tropidolaemus wagleri. Peptyd pomaga rozluźniać mięśnie i powoduje, że skóra wygląda na wygładzoną i zrelaksowaną. Tak jak prawdziwa toksyna botulinowa, peptyd blokuje skurcze nerwowo-mięśniowe, który powodują napięcie mięśni twarzy, a dodatkowo zapobiega wystąpieniu ponownego skurczu, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne. Redukuje głębokość zmarszczek od 52 do 82% po około 3 miesiącach stosowania. Działanie peptydu opiera się na selektywnym blokowaniu receptora nikotynowego acetylocholiny, obecnego w interesujących nas synapsach nerwowo-mięśniowych. Kiedy receptory nikotynowe mięśnia są zablokowane, sygnał nerwowy nie może być transmitowany i mięsień pozostaje w stanie stałego odprężenia.  Peptyd stanowi bezpieczną, skuteczną i bezbolesną alternatywę dla zastrzyków z toksyny botulinowej. Jest absolutnie bezpieczny, jego stosowanie nie stwarza najmniejszego ryzyka, dodatkowo nie zawiera konserwantów. Dla uzyskania optymalnego rezultatu powinno go się stosować dwa razy dziennie. Dla potwierdzenia pozytywnych efektów przeprowadzono badanie na grupie 45 osób, trwające 28 dni. Na skórę nakładano dwa razy dziennie preparaty zawierające pseudobotoks, konkurencyjny produkt i placebo. Efekty badano dwutorowo – mierzono szorstkość skóry  i głębokość zmarszczek. Pierwszy parametr mierzono jako sumę wszystkich zmarszczek na danym obszarze, przełożoną na stopień wygładzenia naskórka – drugi jako indywidualne zmiany głębokości pojedynczych zmarszczek. Średnie zmierzone wygładzenie skóry wyniosło 21% dla naszego peptydu, 4% dla produktu konkurencyjnego i 0% dla placebo. Średnia redukcja zmarszczek to 20% dla naszego peptydu, 2% dla produktu konkurencyjnego i 0% dla placebo.

Jak działa peptyd:

 • redukuje zmarszczki mimiczne
 • wygładza skórę i nadaje jej świeży, zrelaksowany wygląd
 • nawilża i pielęgnuje

Skład:

INCI: Glycerin, Water, Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate

Peptyd nie jest konserwowany tradycyjnymi konserwantami – rozpuszczalnikiem jest woda, a rolę konserwanta pełni gliceryna, występująca w produkcie  w stężeniu powyżej 50%. Po otwarciu należy jednak zachować szczególnie restrykcyjne warunki higieniczne podczas dalszego stosowania i przygotowywania kosmetyków.

Po każdorazowym użyciu zakraplacza idealnie byłoby spryskać go dezynfektantem.

Rekomendowana koncentracja: 1-4% wg producenta, szybsze efekty, szczególnie w przypadku głębszych zmarszczek, dają stężenia do 20% .

Koenzym Q10

Koenzym Q10

Jeden z silniejszych antyoksydantów i składników o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym - pomaga chronić i

Pomaga chronić i odbudowywać skórę. Koenzym Q10, aczkolwiek dla kosmetyki pielęgnacyjnej został odkryty całkiem niedawno, to jego zalety zdrowotne są dobrze znane i zbadane. Składnik ten pełni podwójnie ważną rolę w organizmie – jest istotnym czynnikiem w procesie produkcji energii komórkowej (ATP) w komórkach oraz jako silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki, które są jednym z powodów starzenia się skóry. W młodości organizm produkuje tyle koenzymu Q10, ile potrzebuje – niestety z wiekiem jego produkcja spada. Stwierdzono, że Q10 jest jednym z najdokładniejszych markerów procesu starzenia – jego spadek odpowiada bardzo precyzyjnie fazom postępującego procesu starzenia się. W oparciu o to spostrzeżenie, przeprowadzono kilka badań na gryzoniach, które pokazały, że uzupełnianie poziomu koenzymu Q10 może o jedną trzecią spowolnić proces starzenia.

Jest to produkt działający  bardziej wszechstronnie, formułę tego kwasu tworzą 2 rodzaje kwasu hialuronowego  o różnej masie cząsteczkowej:  

 • 0,5%   kwasu hialuronowego wielkocząsteczkowego HMW (High Molecular Weight) o ciężarze cząsteczki większej niż 1 000 000 Daltonów
 • 0,5%   kwasu  małocząsteczkowego LMW (LMW – Low Molecular Weight) o cząsteczkach mniejszych niz 100 000 Daltonów.

Mieszanka ta ma wyjątkowo korzystny wpływ na skórę ze względu na uzupełniające się działanie dwóch różnych rodzajów kwasów, co pozwala na zapewnienie właściwego poziomu wilgoci na  poziomie naskórka. Czysty kwas hialuronowy o wielkiej masie cząsteczkowej HMW, oscylującej w granicach 1 miliona Daltonów jest powszechnie stosowany ze względu na dostępność i niską cenę. Jest doskonałym składnikiem pielęgnacyjnym, zapobiegającym utracie wilgoci i utrzymującym wilgotność warstwy rogowej naskórka. Tworzy na powierzchni skóry ochronny film, który jest zmywany ze skóry, ponieważ nie penetruje w jej głąb i działa tylko wtedy, gdy jest nałożony.  

Wielkocząsteczkowy czysty kwas hialuronowy zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, w przypadku uszkodzenia izoluje naskórek przed wtórnym zakażeniem i wysuszeniem, przez co przyspiesza proces gojenia. Wzmacnia odporność skóry, wygładza, czyni ją miękką i delikatną w dotyku oraz spłyca powierzchowne zmarszczki.  

Kwas małocząsteczkowy LMW zwiększa stopień nawilżenia naskórka, nawilża go i powoduje pęcznienie skóry i wypełnienie zmarszczek od środka, co niweluje ich widoczność. Ta frakcja kwasu jest odpowiedzialna za zwiększenie przenikania substancji czynnych zawartych w kosmetykach.  Może być stosowany bez wzgledu na rodzaj cery, bez ograniczeń wiekowych – najlepiej dwa razy dziennie. 

 • utrzymuje stabilny poziom nawilżenia warstwy rogowej
 • zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL)
 • zapewnia skórze elastyczność i jędrność
 • tworzy film ochronny chroniący skórę przed wiatrem, słońcem, mrozem, suchym powietrzem
 • wygładzająco i zmiękczająco
 • przyspiesza gojenie uszkodzeń naskórka
 • nawilżająco i ochronnie po zabiegach kosmetycznych wysuszających naskórek jak derma roller, peelingi, laser, retinoidy
 • zwiększa nawilżenie włosa – frakcja małocząsteczkowa przenika do wnętrza włosa a wielkocząsteczkowa chroni włos od zewnątrz – pogrubia, nadaje połysk i gładkość
 • jako nośnik zwiększa przenikanie innych składników aktywnych

 Zastosowanie: 

 • nieodzowny składnik nawilżający do własnych kremów, żeli czy serum w celu poprawy nawilżenia
 • beztłuszczowy nawilżacz dla cer dojrzałych pod krem, także w okolice oczu
 • samodzielnie jako żel nawilżający do bardzo tłustej skóry, niekomedogenny
 • wzbogacenie gotowych kosmetyków –można zmieszać jednorazowe porcje na dłoni tuż przed użyciem lub wmieszać do większej porcji kremu czy żelu
 • składnik olejowego serum – w proporcjach zależnych od stopnia wysuszenia skóry zmieszać żel hialuronowy z dowolnie wybranym olejem/olejami
 • po ekspozycjach słonecznych, kąpieli, saunie
 • nawilżająco i ochronnie na przesuszone włosy jako mgiełka czy dodatek do szamponu, odżywki
 • pomocniczo na uszkodzenia naskórka
 • dodatek wzbogacający do balsamów do ciała, kremów do rąk

Skład: Aqua, Sodium Hyaluronate, Sodium Dehydroacetate

Działanie mocznika jest uzależnione od jego stężenia w preparacie.

 • Mocznik w stężeniu około 2% ma działanie gojące i przyspiesza ziarninowanie rany.
 • W wyższych koncentracjach – 5-10% – ma działanie nawilżające. Absorbuje wodę i zatrzymuje ją w górnych warstwach skóry, stabilizując ich nawilżenie. Intensyfikację działania nawilżającego można uzyskać poprzez połączenie z kwasem hialuronowym, gliceryną czy niacynamidem.
 • 10% stężenie mocznika ma działanie bakteriobójcze, co wykorzystywane jest w terapii przeciwtrądzikowej.
 • Koenzym Q10 jest zaliczany do grupy związków zwanych ubichinonami a jego budowa jest bardzo podobna do struktur witaminy E i K. Mechanizm działania biologicznego ubichinonów polega na ich odwracalnej reakcji redukcji – utleniania. Koenzym Q10 jako antyoksydant  ma zdolność regeneracji utlenionej formy witaminy E do jej biologicznie czynnej postaci. Składnik może być także bardzo użyteczny w pielęgnacji skóry. U większości ludzi w wieku powyżej 30 lat, poziom Q10 jest już poniżej optymalnego, co skutkuje obniżoną produkcją kolagenu, elastyny i innych, ważnych dla skóry składników. Dodatkowo skóra jest bardziej podatna na niszczące działanie wolnych rodników. Koenzym Q10 wspomaga odbudowę i regenerację skóry, jednocześnie redukując zniszczenia wywołane działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, cząsteczka koenzymu jest relatywnie mała i może łatwo penetrować w głąb skóry. Niemieccy badacze przeprowadzili, jako jedno z licznych badań dotyczących zastosowania koenzymu Q10 w kosmetyce, test dowodzący, że długotrwałe jego stosowanie istotnie redukuje tzw. „ kurze łapki”, czyli zmarszczki wokół oczu.

  Koenzym Q10 występuje już w wielu produktach rynkowych, istnieje jednak podejrzenie, że ze względu na wysoką cenę, jego koncentracja w kosmetyku jest za niska, aby mógł działać skutecznie a dodatkowo jest to surowiec łatwo dezaktywowany tlenem z powietrza i tak jak witamina C, w gotowym kremie, może być nieaktywny.

  Jak działa koenzym Q10:

  • silnie antyoksydacyjnie – spowalnia proces starzenia się skóry poprzez redukcję niszczącego działania wolnych rodników
  • regenerująco – pobudza produkcję kolagenu i elastyny przez zwiększanie podaży składnika potrzebnego do ich produkcji
  • odmładzająco – poprawia elastyczność i wygląd skóry
  • przy długotrwałym stosowaniu napina skórę i redukuje zmarszczki, szczególnie wokół oczu
  • rozjaśnia skórę
  • łatwo wnika w głąb skóry

  Zastosowanie:

  • kosmetyki przeciwstarzeniowe – dodatek do oleju czy mieszanki olejów, idealny do stosowania z witaminą C czy kwasem liponowym
  • sera pod oczy – doskonale działa na „kurze łapki”
  • kosmetyki na dzień – wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, wywołanymi promieniowaniem UV i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnetrznymi

  Skład:  Ubiquinone 100%

Witamina C:

Tetraizopalmitynian

Askorbylu to estrowa forma witaminy C, rozpuszczalna w tłuszczach – łagodna alternatywa dla kwasu askorbinowego. Bardzo stabilna, nie podrażnia skóry, może być stosowana również przez osoby o wrażliwej cerze, nietolerującej preparatów z witaminą C w formie kwasowej. Zapobiega oksydacji tłuszczów, łagodzi podrażnienia wywołane ekspozycją na promieniowanie UV, stymuluje produkcję kolagenu, blokuje melanogenezę i wyrównuje koloryt skóry.

Witamina C (1)

Jak działa: 

 • stymuluje produkcję kolagenu i zapobiega jego degradacji – wskazana w terapii przeciwzmarszczkowej, przy utracie jędrności i elastyczności skóry
 • poprawia  jakość naskórka i chroni go przed utlenianiem
 • powoduje efekt rozjaśnienia i rozświetlenia skóry – doskonała dla poszarzałej, zmęczonej skóry
 • chroni przed wolnymi rodnikami, wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych
 • reguluje melanogenezę, zapobiega powstawaniu przebarwień – do stosowania po zabiegach uwrażliwiających skórę na działanie promieniowania UV, przy skłonnościach do powstawania przebarwień

Zastosowanie : 

 • serum na dzień
 • dodatek do kremów stosowany na dzień i/lub  na noc
 • dodatek do odżywczych/antyoksydacyjnych olejków  

Trochę teorii: 

Starzenie się populacji powoduje, że poszukiwane są skuteczne, nieinwazyjne metody minimalizujące skutki fotostarzenia się skóry. Od dawna wiadomo, że jednym z takim składników jest witamina C – jednak przeszkodą w jej skutecznym stosowaniu jest jej niestabilność i częsta nietolerancja przez skórę. Wady te zostały wyeliminowane przez badaczy w ich najnowszym osiągnięciu – tetraizopalmitynianie askorbylu – estrowej, stabilnej w wysokich temperaturach, rozpuszczalnej w tłuszczach formie witaminy C. Składnik wykazuje doskonałą przepuszczalność przezskórną, efektywnie przechodząc w aktywną fizjologicznie formę wolnego kwasu askorbinowego . Surowiec jest bardzo bezpieczny, nie stwierdzono żadnych zagrożeń wynikających z jego stosowania na skórę. Ma także działanie wybielające oraz antyoksydacyjne oraz potwierdzoną zdolność fotoprotekcji. Działanie przeciwzmarszczkowe witaminy potwierdzono przez aplikację surowca bezposrednio do fibroblastów.  Połączenie witaminy C rozpuszczalnej w tłuszczach i witaminy C rozpuszczalnej w wodzie, daje efekt synergistyczny ale tylko wówczas, gdy baza jest bezwodna (np. bezwodna baza silikonowa). W przypadku używania bazy wodnej lepsze efekty uzyskuje się stosując kilkugodzinna przerwę pomiędzy aplikacjami obu form.

Skład :   Tetrahexyldecyl Ascorbate

Elastyna

Elastyna

Zaniedbywany składnik, bardzo istotny dla zachowania młodości skóry.

 Chemicznie elastyna jest kompozycją pojedynczych aminokwasów takich jak glicyna, walina, alanina i prolina. Podobnie jak kolagen, jest produkowana przez fibroblasty skóry. Prostą metodą na sprawdzenie stanu dojrzałości naszej skóry jest czas, po jakim skóra po rozciągnięciu wraca do jej pierwotnego stanu.

Można to sprawdzić rozciągając skórę na grzbiecie dłoni. Młoda skóra powraca do pierwotnej postaci prawie natychmiast. Starzejącej się skórze zabiera to do kilku sekund. Powodem takiego stanu rzeczy jest ilość i jakość elastyny w skórze.  Większość działań kosmetycznych jest ukierunkowana na odbudowę kolagenu. Niewiele natomiast wiadomo o sposobach przywrócenia poziomu elastyny, aczkolwiek jest to sprawa bardzo istotna dla odbudowy skóry. Fibroblasty syntetyzują w skórze niedojrzałą formę elastyny tzw. tropoelastynę, która wnika do głębszych warstw, budując jej strukturę. Jedna z metod odbudowy struktury elastyny w skórze jest jej stosowanie zewnętrzne.

Proponujemy hydrolizat elastyny w roztworze buforowym, zawierający wolne aminokwasy i peptydy o masach cząsteczkowych od 400 do 40 000 Daltonów. Elastyna zawiera także w składzie mukopolisacharydy, które nasza skóra wykorzysta do budowy tkanki łącznej, m.in. kwasu hialuronowego. Wydaje się, że regularne stosowanie retinoidów poza odbudową kolagenu poprawia także jakość i zwiększa ilość elastyny. Także stosowanie peptydów pomaga w pobudzeniu produkcji elastyny. Hydrolizaty elastyny łatwo wprowadzać do wodnych i emulsyjnych kosmetyków jak toniki, płyny a także kremy czy balsamy do ciała. Szybko uzyskuje się widoczne efekty pielęganyjne w postaci wygładzenia, uelastycznienia i poprawy wyglądu skóry. Hydrolizaty elastyny doskonale sprawdzają się także w pielęgnacji włosów- pobudza ich wzrost, nadaje miękkość i połysk, jednocześnie ułatwiając rozczesywanie. Chronią także paznokcie – nadając płytce większą elastyczność i zmniejszając ich łamliwość.

Jak działa elastyna:

 • nawilża i tworzy na skórze film ochronny, chroni przed utratą wilgoci
 • zwiększa elastyczność skóry
 • wygładza drobne zmarszczki
 • pomaga w odbudowie struktur elastyny w skórze
 • wspomaga odbudowę włosa a samym włosom nadaje miękkość i połysk
 • chroni i regeneruje płytkę paznokciową

Zastosowanie:

 • dodatek do kremów i serów dla cery odwodnionej
 • dodatek do kremów i serów dla cery dojrzałej i z objawami starzenia

Skład: Hydrolizowana elastyna10% w wodnym roztworze buforu cytrynianowego (sól kwasu cytrynowego i kwas cytrynowy) i glikolu propylenowego. 

Produkt ze względu na zagrożenie mikobiologiczne jest zabezpieczony minimalną zawartością konserwanta -0,5% Isothiazolinone i Germal 115              

Adenozyna

Jest jednym z najbardziej skutecznych, sprawdzonych składników o działaniu

przeciwzmarszczkowym. Natychmiast poprawia wygląd skóry na zasadzie rozluźnienia napięcia mięśni i skóry, dając efekt zrelaksowanej, wypoczętej cery. Stosowana profilaktycznie zapobiega mimicznemu kurczeniu się mięśni, zapobiegając powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek. Adenozyna w połączeniu ze związkami metali takich jak mangan, miedź, magnez i cynk oraz dodatkiem peptydów jest znanym i uznanym przez wielu specjalistów składnikiem licznych kosmetyków.

Adenozyna

Można to sprawdzić rozciągając skórę na grzbiecie dłoni. Młoda skóra powraca do pierwotnej postaci prawie natychmiast. Starzejącej się skórze zabiera to do kilku sekund. Powodem takiego stanu rzeczy jest ilość i jakość elastyny w skórze.  Większość działań kosmetycznych jest ukierunkowana na odbudowę kolagenu. Niewiele natomiast wiadomo o sposobach przywrócenia poziomu elastyny, aczkolwiek jest to sprawa bardzo istotna dla odbudowy skóry. Fibroblasty syntetyzują w skórze niedojrzałą formę elastyny tzw. tropoelastynę, która wnika do głębszych warstw, budując jej strukturę. Jedna z metod odbudowy struktury elastyny w skórze jest jej stosowanie zewnętrzne.

Proponujemy hydrolizat elastyny w roztworze buforowym, zawierający wolne aminokwasy i peptydy o masach cząsteczkowych od 400 do 40 000 Daltonów. Elastyna zawiera także w składzie mukopolisacharydy, które nasza skóra wykorzysta do budowy tkanki łącznej, m.in. kwasu hialuronowego. Wydaje się, że regularne stosowanie retinoidów poza odbudową kolagenu poprawia także jakość i zwiększa ilość elastyny. Także stosowanie peptydów pomaga w pobudzeniu produkcji elastyny. Hydrolizaty elastyny łatwo wprowadzać do wodnych i emulsyjnych kosmetyków jak toniki, płyny a także kremy czy balsamy do ciała. Szybko uzyskuje się widoczne efekty pielęganyjne w postaci wygładzenia, uelastycznienia i poprawy wyglądu skóry. Hydrolizaty elastyny doskonale sprawdzają się także w pielęgnacji włosów- pobudza ich wzrost, nadaje miękkość i połysk, jednocześnie ułatwiając rozczesywanie. Chronią także paznokcie – nadając płytce większą elastyczność i zmniejszając ich łamliwość.

Jak działa elastyna:

 • nawilża i tworzy na skórze film ochronny, chroni przed utratą wilgoci
 • zwiększa elastyczność skóry
 • wygładza drobne zmarszczki
 • pomaga w odbudowie struktur elastyny w skórze
 • wspomaga odbudowę włosa a samym włosom nadaje miękkość i połysk
 • chroni i regeneruje płytkę paznokciową

Zastosowanie:

 • dodatek do kremów i serów dla cery odwodnionej
 • dodatek do kremów i serów dla cery dojrzałej i z objawami starzenia

Skład: Hydrolizowana elastyna10% w wodnym roztworze buforu cytrynianowego (sól kwasu cytrynowego i kwas cytrynowy) i glikolu propylenowego. 

Produkt ze względu na zagrożenie mikobiologiczne jest zabezpieczony minimalną zawartością konserwanta -0,5% Isothiazolinone i Germal 115                 

 

Adenozyna jest jednym z najbardziej skutecznych, sprawdzonych składników o działaniu 
przeciwzmarszczkowym. Natychmiast poprawia wygląd skóry na zasadzie rozluźnienia napięcia mięśni i skóry, dając efekt zrelaksowanej, wypoczętej cery. Stosowana profilaktycznie zapobiega mimicznemu kurczeniu się mięśni, zapobiegając powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek. Adenozyna w połączeniu ze związkami metali takich jak mangan, miedź, magnez i cynk oraz dodatkiem peptydów jest znanym i uznanym przez wielu specjalistów składnikiem licznych kosmetyków. Adenozyna jest nukleozydem, występującym naturalnie w organizmie jako element DNA. Składnik należy do związków, które ograniczają skurcz włókien mięśniowych, wykazując działanie ściśle ukierunkowane na redukcję zmarszczek. Adenozyna jest naturalnym blokerem kanału wapniowego – otwiera kanał potasowy, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej, uniemożliwiając w ten sposób osiągnięcie potencjału błonowego, powodującego otwarcie wolnego kanału wapniowego – jest więc pośrednim antagonistą wapnia. 
W efekcie zwalnia przewodzenie, co umożliwia rozluźnienie naprężonej skóry i korekcję zmarszczek. Bardzo korzystne jest umieszczenie w jednej formulacji adenozyny ze związkami manganu i magnezu, które jako także naturalne brokery kanału wapniowego hamują wnikanie do fibroblastów wapnia (katalizatora skurczów). 
Komórki skóry poddane stałym napięciom zachowują się jak komórki mięśni. Jednak po pewnym czasie tracą nabyte właściwości kurczliwe, nie rozprężają się” i zmarszczki mimiczne utrwalają się. Jest to starzenie się skóry wywołane jej skurczami, które powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy. Przeciwdziałanie ciągłym napięciom mięśni i naprężeniom komórek skóry ma ograniczać powstawanie zmarszczek w miejscach mimicznych.  W badaniach in vitro wykazano, że adenozyna przeciwdziała zależnej od wapnia egzocytozie neurotransmitera acetylocholiny. Poprzez te właściwości ma przeciwdziałać nadmiernym skurczom fibroblastów w okolicach skóry o dużej mimice. Reakcja po zastosowaniu kosmetyku z inhibitorem neurotransmitera ma działanie powierzchowne, ale testy in vivo potwierdzają wygładzenie zmarszczek w okolicach mimicznych.

Badania przeprowadzone na grupie kontrolnej, polegające na dwukrotnym w ciągu nia aplikowaniu 1 % roztworu adenozyny w porównaniu z placebo wykazały po 3 i 8 tygodniach istotne mniejszenie głębokości zmarszczek i wygładzenie skóry (badanie kontrolne przeprowadzono metodą FOITS (in vivo)). Udowodnione działanie peptydów (w badaniach in vitro) opiera się na zasadziehamowania wydzielania acetylocholiny. Te badania wydają się potwierdzać zasadność umieszczenia w jednej formulacji z adenozyną manganu i magnezu, a  także peptydów w celu zwiększenia efektu przeciwzmarszczkowego. Kompleks adenozyny z manganem i magnezem ma działanie podobne do peptydów typu pseudobotoks, tak więc połączenie wszystkich surowców powinno zadziałać synergistycznie. Kofeina jest antagonistą adenozyny – dla prawidłowego efektu nie należy łączyć obu tych składników. 

Jak działa:

regeneruje skórę i działa silnie przeciwzmarszczkowo w tym na trudne”zmarszczki jak kurze łapki i lwia bruzda 
stymuluje i zwiększa produkcję kolagenu i elastyny w głębokich warstwach skóry 
blokuje rozpad struktur kolagenowych
lekko drenuje skórę , rozjaśnia i wygładza
Zastosowanie :

w terapii anty-aging do kremów przeciwzmarszczkowych
pielęgnacja cery przesuszonej, szorstkiej, o nierównym kolorycie 
 Skład INCI: Adenosine o czystości farmaceutycznej 

 

Skwalen

Skwalen

Naturalny olej, otrzymywany z oliwek, biozgodny ze skórą, odpowiada jej strukturze molekularnej.

Jest głównym składnikiem ludzkiego sebum – skóra ludzka zawiera go około 12-13%. Pełni w skórze funkcję naturalnego emolienta i nawilżacza. Jest wydzielany przez gruczoły łojowe skóry, nie zatykając ich i pozwalając skórze swobodnie oddychać. W miarę upływu lat, produkcja skwalenu spada a skóra staje się odwodniona, nadwrażliwa i starzeje się. Aby odbudować jego naturalny poziom i  zachować młody wygląd, musimy aplikować go zewnętrznie

Chroni przed zniszczeniami wywołanymi czynnikami zewnętrznymi – przyspiesza wzrost nowych komórek, jest skuteczny w gojeniu starych i nowych blizn. Jest silnym antyoksydantem – zapobiega oksydacji tłuszczy w skórze i działa synergistycznie z kremami przeciwsłonecznymi, zwiększając ochronę przeciw promieniowaniu UV. Jest dobrym nośnikiem dla lipofilnych składników aktywnych, zwiększając istotnie ich zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Aplikacja skwalenu nawilża i odżywia skórę, pozostawiając uczucie satynowej gładkości, bez wrażenia tłustości i lepkości. Ma bardzo bezpieczny profil, nie wywołuje alergii ani podrażnień. Niestety ze względu na budowę chemiczną ulega szybkiemu utlenianiu, dlatego do celów kosmetycznych stosuje się skwalan roślinny otrzymywany przez uwodornienie skwalenu (otrzymanego z niezmydlającej się frakcji oliwy). 

Jak działa skwalan:

 • każda skóra wymagająca odbudowy i wzmocnienia – w szczególności starzejąca się
 • nawilża i utrzymuje wilgoć w skórze
 • rewitalizuje i wzmacnia warstwy skóry
 • zwalcza suchość i szorstkość naskórka
 • idealny w przypadku egzem i łuszczycy
 • pozostawia satynową, nietłustą warstwę na skórze
 • chroni skórę przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych – idealny na narty, żagle, słońce
 • goi blizny, łagodzi i uspokaja podrażnioną skórę

Zastosowanie:

 • dodatek do kremów do suchej cery
 • dodatek do innych olejów i składników aktywnych liofilnych
 • z kwasem hialuronowym jako szybkie serum

Skład: 100% Squalane otrzymany z oliwek

Zalecenia techniczne: przechowywać w lodówce, szczelnie zamknięty

Bakuchiol

Roślinny retinoid to doskonały, skuteczny, nowoczesny zamiennik retinolu.

Bakuchiol jest pozyskiwany z liści i nasion rosnących w Azji, Afryce i w Środkowej Europie – Bakuchi (Psoralea) oraz Otholobium pubescens. Używany był od wieków w Chinach i Indiach do leczenia różnych chorób zapalnych skóry. Bakuchiol leczy trądzik, ujędrnia skórę i opóźnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje właściwości normalizujące i lekko złuszczające. Poprawia koloryt skóry, redukuje przebarwienia

Bakuchiol

Skutecznością dorównuje retinolowi, ale jest od niego zdecydowanie łagodniejszy. Nie ma też właściwości fotouczulających, a wręcz łagodzi szkodliwe działanie promieniowanie słonecznego na skórę. Badania wykazują, że bakuchiol: hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstanie trądziku, reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając w ten sposób powstawaniu zaskórników i błyszczeniu się skóry, zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy niszczenia elastyny i kolagenu.

Bakuchiol a retinol: bakuchiol jako retinoid botaniczny pozyskiwany jest naturalnie, retinol jest fotouczulający, przez co konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna, bakuchiol wręcz odwrotnie: łagodzi szkodliwe skutki promieniowania słonecznego, retinol wywołuje podrażnienia, bakuchiol odwrotnie koi i łagodzi, przez co nadaje się także do wrażliwej skóry. Wg. badań bakuchiol wygładza zmarszczki, redukuje bruzdy, niweluje przebarwienia i zmiany trądzikowe z równą skutecznością co retinol, ale bez skutków ubocznych,

Zastosowanie: Znajduje zastosowanie w kosmetykach na trądzik, przebarwienia, wszelkie oznaki starzenia się skóry (zmarszczki, linie mimiczne, wiotkość skóry).

INCI: BAKUCHIOL

Sojadine

Sojadine

Surowiec pozyskiwany z ziaren soi.

Ze względu na budowę chemiczną można wyróżnić kilka grup fitoestrogenów jak izoflawony, kumestany, lignany, kumaryny czy kalkony, z których najważniejsze znaczenie w kosmetyce mają izoflawony. Istotne dla kosmetyki spośród izoflawonów są daidzeina i genisteina. Fitoestrogeny stosowane są także ze względu na ich działanie antyoksydacyjne. Reaktywne formy tlenu, powstając w skórze mogą wpływać na uszkodzenie fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Flawonoidy pobudzają syntezę nowych włókien kolagenowych poprzez wpływ na komórki odpowiedzialne za tworzenie nowych włókien podporowych. 

 

Fitoestrogeny łagodzą procesy zapalne w skórze, które wg obecnych badań stanowią podstawową przyczynę degradacji komórek skóry i prowadzą do powstawania zmarszczek. Chronią także włókna elastynowe w skórze, wpływając hamująco na ich rozpad poprzez blokowanie rozkładającego je enzymu – elastazy. Uszkodzenie włókien kolagenowych i elastycznych przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek i mniejszej elastyczności skóry. Fitoestrogeny wykazują działanie kojące, łagodzące i przeciwzapalne. Pobudzają krążenie krwi, skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Polecane do stosowania w kosmetykach dla skóry dojrzałej o obniżonej elastyczności, ze skłonnością do przesuszania. Stosowane regularnie opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują regenerację naskórka.

Działanie:

 • regulują produkcję kolagenu i elastyny, zapobiegają powstawaniu zmarszczek,
 • nawilżająco, stymulują produkcje kwasu hialuronowego w skórze
 • zmniejszając niekorzystne zmiany związane z tzw. starzeniem hormonalnym,
 • przeciwzapalnie
 • antyoksydacyjne
 • chronia przed promieniowaniem UV
 • gojąco i łagodząco na podrażnioną skórę

Stosowanie:

 • skóra starzejąca się
 • skóra o obniżonej zawartości hormonów
 • skóra ze skłonnością do przesuszania
 • skóra o obniżonej elastyczności, szara i zmęczona

INCI: Glycine soja (G.max) min. 40% izoflawonów

inne

 • Wąkrota Azjatycka
 • Ekstrakt z owocu Noni
 • Aloes,
 • Gliceryna,
 • Alantonina i Panthenol
 • Witamina E,
 • Kwas mlekowy,
 • Ekstrakt z kserofilnej szałwii,
 • Masło Shea i olej ze Słodkich Migdałów,
 • Ekstrakt z Curculigo orchioides

Wąkrota Azjatycka – stymuluje produkcję kolagenu i elastyny poprzez pobudzanie fibroblastów w skórze właściwej. Uaktywnia także syntezę kwasu hialuronowego przyczyniając się do wzrostu zawartości wody w skórze.

Ekstrakt z owocu Noni – bogate źródło witamin (C, A, E, B3), składników mineralnych i aminokwasów. Łagodzi stany zapalne skóry, doskonale odżywia, witalizuje i regeneruje skórę, a także zapewnia jej prawidłowe nawilżenie.

Aloes – skutecznie nawilża i przyspiesza gojenie tkanek skórnych. Dzięki zawartości steroli roślinnych wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Gliceryna – w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry.

Alantonina i Panthenol – działają łagodząco, przeciwzapalnie, regeneracyjnie, zmniejszają podrażnienia i przyspieszają proces regeneracji naskórka.

Witamina E – silny antyoksydant, hamuje procesy starzenia się skóry.

Kwas mlekowy – zadba o piękną cerę, zapewniając równomierny i promienny koloryt. Ten organiczny komponent delikatne wygładzi zrogowaciały naskórek, doskonale rozjaśni Twoją skórę.

Ekstrakt z kserofilnej szałwi  – substancja natychmiastowo i długotrwale nawilżająca.

Masło Shea i olej ze Słodkich Migdałów – naturalne oleje roślinne, odżywiają i regenerują skórę pozostawiając na niej ochronny płaszcz lipidowy.

Ekstrakt z Curculigo orchioides – stymuluje rekonstrukcje gradientu pH w naskórku i zakwaszenie warstwy rogowej, poprawiając tym samym spójność komórek naskórka i zwiększając skuteczność bariery naskórkowej.

Alantonina i Panthenol – działają łagodząco, przeciwzapalnie, regeneracyjnie, zmniejszają podrażnienia i przyspieszają proces regeneracji naskórka.

Gliceryna – w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry.

Glukonolakton – idealny składnik aktywny o szerokim spektrum działania. Umożliwia doprowadzenie wody w głąb skóry, zmiękcza ją i sprawia, że staje się perfekcyjnie nawilżona. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciw-rodnikowe, reguluje wydzielanie sebum i działa przeciwtrądzikowo. Zwęża rozszerzone pory.

Ekstrakt z owocu Noni – bogate źródło witamin (C, A, E, B3), składników mineralnych i aminokwasów. Łagodzi stany zapalne skóry, doskonale odżywia, witalizuje i regeneruje skórę, a także zapewnia jej prawidłowe nawilżenie.

Aloes – skutecznie nawilża i przyspiesza gojenie tkanek skórnych. Dzięki zawartości steroli roślinnych wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Gliceryna – w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry.

Panthenol – prekursor witaminy B5. Przyspiesza proces regeneracji naskórka i łagodzi podrażnienia.

Ekstrakt z Melisy – naturalny silny przeciwutleniacz, neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się, redukuje trądzik, działa przeciwłojotokowo.

Ekstrakt z owocu Noni – bogate źródło witamin (C, A, E, B3), składników mineralnych i aminokwasów. Łagodzi stany zapalne skóry, doskonale odżywia, witalizuje i regeneruje skórę, a także zapewnia jej prawidłowe nawilżenie.